nasz dom


oferta i cennik


> okolica


galeria


kozy karpackie


kontakt


facebook


Dom położony jest na skraju małej miejscowości Korczyna, wśród łagodnych wzgórz przedgórza Beskidu Niskiego, około 130 km od Krakowa, 55 od Krynicy a do najbliższego przejścia drogowego na Słowację jest 40 kilometrów. Stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania licznych atrakcji regionu. Oto niektóre z nich:

Biecz - (5 km) - miasto to nazywane jest małym Krakowem albo perłą podkarpacia, zachwyca zachowanymi średniowicznymi murami, basztami, wąskimi, krętymi uliczkami, centralny punkt to oczywiście rynek oraz wieża ratuszowa z platformą widokową, z której rozciąga się wspaniała panorama okolicy. Cukiernie na rynku kuszą zaś znakomitymi lodami.

Trzcinica (18 km) - skansen archeologiczny "Karpacka Troja". Założona w epoce brązu, czyli ponad 4000 lat temu, silnie ufortyfikowana osada, jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto tu ponad 160 tysięcy zabytków, wyrobów z ceramiki, kamienia i krzemiania, a także z brązu i żelaza. 2 tysiące lat później teren został zasiedlony przez Słowian, którzy wznieśli w jej miejscu wielki gród otoczony potężnymi wałami obronnymi, których wysokość sięga około 10 metrów. Obecnie zrekonstruowano ponad 150 metrów wałów, 2 bramy oraz 6 chat. Całość wzbogacają projekcje multimedialne oraz cykliczne bądź okazjonalne pokazy i warsztaty - pojedynki rycerskie, turnieje łucznictwa, warsztaty tańców.

Szymbark (22 km) - Skansen Wsi Pogórzańskiej - 15 obiektów prezentujących tradycyjną kulturę ludową grupy pogórzan gorlickich, chaty, spichlerze, znakomita ścieżka edukacyjna dla dzieci, które mogą sprawdzić zasady działania dawych urządzeń - popracować miechem kowalskim, własnoręcznie wprawić w ruch kierat.

Ciężkowice (22 km) - rezerwat skalny "Skamieniało miasto". Liczne skały o fantastycznych kształtach zgrupowane na niewielkiej powierzchni. Czarownica, Ratusz, Grunwald, Warownie, Orzeł, Piekiełko, Borsuk, Piramidy, Baszta Paderewskiego, Skałka z krzyżem. Z większością wiąże się jakaś ciekawa legenda.

Folusz (23 km) - leśna ścieżka przyrodnicza łącząca Rezerwat Diabli Kamień i Wodospad Magurski, na trasie między innymi przełom rzeki Kłopotnicy, ruiny starego tartaku.

Klimkówka - jezioro (30 km) - zbiornik utworzony na rzece Ropie pomiędzy beskidzkimi szczytami, liczne malownicze zatoki, wypożaczalnia sprzętu wodnego, kąpielisko.

Regietów (35 km) - największa państwowa stadnina koni huculskich. Możliwość jazd z instruktorem dla początkujacych i zaawansowanych a przede wszystkim wyjazdy w malownicze tereny Beskidu Niskiego. Pokazy koni huculskich, jesienny spęd, karczma, przejazdy bryczką oraz kuligi.

Bóbrka (45 km) - muzeum przemysłu naftowego położone jest na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Udostępnienione do zwiedzania indywidualnego lub z przewodnikiem obejmuje obszar 20 hektarów, dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku, liczne budynki z oryginalnym wyposażeniem oraz urządzenia związane z przemysłem naftowym, nowoczesne ekspozycje multimedialne pozwalają na przeniesie się w czas gorączki czarnego złota, który w połowie XIX wieku zapanował na podkarpaciu.

Prządki, Odrzykoń, Czarnorzeki (45 km). Rezerwat skał piaskowcowych rozrzuconych po rozległym wzgórzu w obrębie parku Czarnorzecko-Strzyżowskiego parku krajobrazowego. Prządka-matka, Herszt, Madej, niektóre ze skał osiągają wysokość ponad 20 metrów. Grupa tak zwanej 'Krowiej turni', oraz skały nie leżące na terenie rezerwatu (grupa Wielbłąda, Strzelnica, Sokoli grzbiet) udostępnione są do wspinania i wyposażone w asekurację. W miejscowości Odrzykoń na widokowym wzgórzu ruiny zamku Kamieniec oraz hodowla alpak.

Krosno (50 km) - Pieczołowicie odnowiony i zadbany rynek z restaruracjami oferującymi znakomite menu, podcienia, urokliwe boczne uliczki zapraszają do spacerów, leniwa i przyjazna atmosfera, popołudniowe, niedzielne koncerty w sezonie letnim, to wszystko zachęca do odwiedzenia Krosna.
Bardejov (60 km) - miasto na Słowacji, około 20 km od przejścia granicznego w Koniecznej, już w XV wieku jedno z największych i najbogatszych miast ówczesnych Górnych Węgier, szczyt rozwoju przypada na przełom XVI i XVII wieku i z tego ookresu pochodzi większość zabytkowych budowli - późnogotyckich i renesansowych. Bardejowskie stare miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sanok (90 km) - miasto położone w dolinie Sanu u podnóża gór Słonnych, przyciąga nie tylko pięknymi widokami ale największym pod względem liczby zgromadzonych obiektów skansenem - Muzeum Budownictwa Ludowego. Na 38 hektarach można zobaczyć historyczne zabudowy przeniesione z dawnych wsi łemkowskich, bojkowskich, pogórzan oraz zrekonstruowany rynek galicyjski z jego wszystkimi funkcjami. Drugim obowiązkowym punktem jest autorska galeria malarstwa Zdzisława Beksińskiego, którego niemal 300 prac można podziwiać na ekspozycji w sanockim Zamku Królewskim.

Beskid niski. Niewielkie ale urokliwe pasmo górskie rozciągające się pomiędzy Beskidem Sądeckim a Bieszczadami, przez wielu uważane za najdziksze góry w Polsce. Bez wybitnych szczytów za to z malowniczymi dolinami, niegdyś zasiedlone przez ludność Łemkowską, dzisiaj opuszczone, przyciąga spokojem, kwiecistymi łąkami, starymi, zdziczałymi sadmi, licznymi kapliczkami oraz pięknymi, malutkimi cerkwiami. Znakomity rejon do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, turystyki narciarskiej i konnej.